1000g - Taş Değirmende Öğütülmüş


Karabuğdayın kendisi, kuzukulağıgiller ailesinden, greçka olarak da bilinen minicik bir bitki. Gluten içermediği için gluten hassasiyeti olan ve glutensiz beslenenler için en iyi alternatiflerden.

 

 


 

₺12,00 KDV Dahil

300gr - Kepekli

  

Kara bulgur, buğdayın geleneksel yöntemlerle öğütülmesiyle elde edilebilen bir Anadolu yiyeceğidir. Çok önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Tahıl grubundan da sayılabilmekte ve beslenme piramidimizin zeminini oluşturabilmektedir. 

 


₺9,50 KDV Dahil

1000g - Genetiği Korunmuş Dolmalık Bulgur

 

Siyez buğdayı ilk olarak 10.000 yıl önce Yakın Doğu’da tespit edilmiştir. Günümüz buğdayının da atası olarak kabul edilen bu buğday çeşidi modern buğdaylara göre daha az gluten içermektedir. Dolmalarda, sarmalarda, yemeklerde kullanabilmeniz için orta kırılmıştır.

 


 

 

 

 

₺15,00 KDV Dahil
₺18,00 KDV Dahil

1000g - Genetiği Korunmuş Kısırlık Bulgur

 

Siyez buğdayı ilk olarak 10.000 yıl önce Yakın Doğu’da tespit edilmiştir. Günümüz buğdayının da atası olarak kabul edilen bu buğday çeşidi modern buğdaylara göre daha az gluten içermektedir. Köftelik ve kısırlık olarak kullanabilmeniz için ince kırılmış.

 


 

 

 

 

₺15,00 KDV Dahil
₺18,00 KDV Dahil

500gr - Genetiği Korunmuş

 

Coğrafi Konum İşaretli Sarı kılçık pirinci sadece Tosya’nın yukarı ova bölgesinde yetişir. İçerdiği şeker oranı %17 olması ile Türkiye'nin en düşük şeker içeren pirincidir. Altenatifleri %60 - %70 aralığındadır. Genetiği korunmuş atalık tohum olan bu pirincimiz pişirme teknikleri ile diğer pirinçlerden farklılık gösteriyor.

 


₺7,00 KDV Dahil
1